Odkrycia Luigiego Galvaniego wpłynęły na rozwój wielu dziedzin techniki. Przeprowadzane przez lata doświadczenia chemiczne włoskiego uczonego, dzięki którym wyodrębniono kolejną dziedzinę wiedzy – elektrochemię, przyczyniły się między innymi do zrewolucjonizowania branży metalurgicznej. Proces, którego nazwa wzięła się bezpośrednio od nazwiska tego fizyka, jest obecnie szeroko stosowanym sposobem wytwarzania powłok na strukturach metalowych. Na czym polega galwanizacja metali? Wskazujemy zalety oraz wady elektrolitycznego tworzenia warstw na różnorodnych podłożach.

Podział procesów galwanicznych

Jak kształtuje się współcześnie stosowany podział procesów galwanicznych? Warto zaznaczyć, że klasyfikacja jest bardzo szeroka ze względu na zakres możliwości realizowania metod galwanostegii. Są to bowiem działania, które mają na celu wytworzenie na powierzchni roboczej powłoki będącej warstwą zróżnicowanych związków chemicznych. Wykonuje się je np. w celu uszlachetniania wielu typów metali (np. nadawania im połysku, atrakcyjnego wyglądu czy odpowiedniej barwy), a także w celach technologicznych, ochronnych czy antykorozyjnych. Poniżej wyróżniamy podstawowe procesy galwaniczne, które są realizowane w branży metalurgicznej.

 • Anodyzowanie (anodowanie). Utlenianie elektrolityczne, czyli oksydacja będąca jednym z podstawowych sposobów galwanicznej obróbki materiałów metalowych, a w szczególności stopów aluminium i wielu typów stali. Wyróżnia się trzy typy anodowania w metalurgii, a poszczególne jej rodzaje mają na celu m.in. nadanie przedmiotom właściwości antykorozyjnych.
 • Chromowanie. Proces polegający na nadaniu metalowym przedmiotom dodatkowej powłoki ochronnej wykonanej z chromu. Chromowanie przebiega w kontrolowanych warunkach poprzez podgrzanie roztworów w specjalnych wannach. Jest to metoda służąca często do ozdabiania i zwiększania wytrzymałości wielu komponentów motoryzacyjnych.
 • Cynkowanie. Popularna technika powlekania przedmiotów stalowych niewielką warstwą cynku. Galwanizacja cynkiem utrzymuje dominującą pozycję wśród wszystkich wyróżnionych metod.
 • Fosforanowanie. Nadaje charakterystyczną, szarą powłokę stalowym przedmiotom. Okazyjnie proces ten stosowany jest także do powlekania innych typów materiałów.
 • Miedziowanie. Czyli nakładanie miedzi na drugi typ metalu za pomocą zjawiska elektrolizy. Miedziowane przedmioty stają się m.in. bardziej atrakcyjne wizualnie.

Na czym polega proces galwanizacji metalu

Co to proces galwanizacji? To nakładanie cienkich powłok metalowych na wybrane powierzchnie przy użyciu zjawisk elektrochemicznych. Przedsięwzięcie polega na przygotowaniu specjalnej kadzi (kąpieli galwanicznej), w której zachodzą procesy elektrolityczne. Zanurzenie elektrod w tak stworzonym elektrolicie wywołuje wydzielanie się metali, które pokrywają właściwy przedmiot. Galwanizację przemysłową realizuje się w profesjonalnych zakładach metalurgicznych, w których wyspecjalizowani pracownicy muszą zadbać o odpowiednie przygotowanie poszczególnych etapów procesu. Co daje galwanizowanie? Nadaje materiałom metalowym nowych właściwości. Mogą cechować się one zmiennym poziomem ze względu na rodzaj użytego elektrolitu czy wartości temperaturowe roztworu.

 

Galwanizacja co to oznacza w fachowej terminologii? Jest to sformułowanie używane potocznie, które określa jeden z pomniejszych działów galwanotechniki. Z galwanostegii, bo tak brzmi naukowa nazwa galwanizacji, korzystają przede wszystkim specjaliści zatrudnieni w branży metalurgicznej – w zakładach galwanistycznych. 

 

Galwanizowanie metali

 

Wady i zalety galwanizacji metalu

Nadawanie metalom solidnej powłoki zabezpieczającej jest pozytywnym skutkiem wykorzystania omawianej metody. Jakie są korzyści związane z realizowaniem tego procesu? Galwanizacja metalu:

 • zabezpiecza powierzchnię przed korodowaniem na długi czas;
 • zapewnia ochronę przed długotrwałym działaniem wilgoci;
 • zwiększa trwałość elementu i sprawia, że jest on mniej podatny na uszkodzenia;
 • chroni przedmiot przed oddziaływaniem niektórych czynników chemicznych, np. kwaśnego środowiska;
 • nadaje połysku i zwiększa estetykę przedmiotów galwanizowanych;
 • jest stosunkowo tanią metodą zabezpieczania powierzchni metalowych.

Galwanizacja posiada także szereg wad, które uniemożliwiają jej wykorzystanie w niektórych warunkach. Przykładowe minusy realizowania tego procesu wyróżniamy poniżej:

 • to działanie czasochłonne, które wymaga przygotowania szeregu elementów, w tym odczynników chemicznych;
 • nie każdy metal da się poddać galwanizacji ze względu na ograniczenia pojemności zbiorników;
 • ochrona metalu nie jest wieczna, a uszkodzone powłoki mogą nie zabezpieczać elementu przed pojawieniem się ognisk rdzy;
 • obróbka wymaga pracy w kontrolowanych warunkach przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

 

Metal musi być również odpowiednio przygotowany, aby mógł być poddany procesom obróbki. W zależności od jego typu, wykorzystuje się metody odtłuszczania, trawienia i topnikowania. Mimo tych trudności, proces ten jest niezwykle powszechnie stosowany we współczesnym przemyśle metalurgicznym.

 

Napisz do nas

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!